Szanty Dla Dzieci

Szanty dla dzieci w Contarst Cafe w Gdyni

„Contarst Cafe” przez 17 lat swego istnienia zapracował na miano kultowego miejsca w Gdyni, Trójmieście, na Wybrzeżu. Oprócz wielu czynników takich jak atrakcyjne położenie, przyjazna atmosfera, oryginalny wystrój, do jego popularności przyczyniła się muzyka na żywo, z którą jest kojarzony.

W latach 90-tych (ubiegłego stulecia) pokaźna rzesza młodych ludzi regularnie odwiedzała to miejsce nawiązując nowe znajomości, spędzając czas wśród przyjaciół i bawiąc się przy dźwiękach tradycyjnych instrumentów skrzypiec i gitary.

Z czasem ludzie ci założyli własne rodziny, doczekali się potomstwa i z myślą o nich narodził się pomysł stworzenia programu muzycznego, będącego kontynuacją dawnych tradycji wspólnych spotkań w Contarst Cafe. Spotkań ludzi, którzy kiedyś byli twórcami tej legendarnej „Contrastowej”
atmosfery a przyjaźnie, które się wtedy zawiązały trwają do dziś.

Najlepszym czasem, w którym wspólnie z całą rodziną mogą oni znów spotykać się przy muzyce na żywo stało się niedzielne południe. Tak jak sugeruje tytuł, głównymi twórcami aranżacji i wykonawcami są dzieci. To one zasiadają dziś na scenie i wspólnie z muzykami wykonują ulubione przeboje, przy których kilka lat wcześniej bawili się (tańcząc na stołach) ich rodzice. Forma tych spotkań jest otwarta – każde dziecko ma szansę zaśpiewać do mikrofonu, zaprezentować się przed szerokim gronem nierzadko regularnie uczęszczającej publiczności.

Pierwsze „Szanty dla dzieci” miały miejsce 18 stycznia 2004 r o godz 12:00 w wykonaniu zespołu Johny Roger w składzie Bartosz Wołk-Karaczewski – gitara i harmonijka ustna i Janusz Piotrkowski – wokal i skrzypce. (Już od lutego 2004 aż do teraz start jest o godz 13:00)*

Przez kilka lat na scenie zaprezentowało się wielu trójmiejskich wykonawców: m.in. Grzegorz Tyszkiewicz, Tomek Pawlak, Waldek Mieczkowski, Krzysztof Zimmermann, Kamil Badzioch, Maciej Łyszkowski, Adam Kaźmierczak, Darek Wiśniewski, Zygmunt Zygarlicki, Paweł Śmieszek. Osobą która opiekuje się tym projektem od strony muzycznej (merytorycznej) jest od początku i niezmiennie Janusz Piotrkowski. Należy tu wspomnieć o pomysłodawcach Jerzym Kanikule i Jacku Parzychu z inicjatywy których „Szanty dla Dzieci” odbywają się w każdą niedzielę i zawsze o godzinie 13:00*.

Z czasem do grona stałych przyjaciół i sympatyków „Contarst Cafe” uczęszczających na „Szanty dla dzieci” dołączyli ich znajomi, ludzie którzy dowiedzieli się o tych spotkaniach z mediów bądź zaglądając podczas niedzielnego spaceru zwabieni dźwiękami śpiewanych przez dzieci utworów.

Od kilku miesięcy oprócz motywów muzycznych pojawiły się elementy zabawy prowadzonej przez artystów Teatru Miejskiego. Dzieci zgłaszają się do malowania marynarskiego tatuażu, a także biorą udział w różnego rodzaju konkursach. Opieką nad tą nową formą animacji zajmuje się Anna Iwasiuta.

Tak jak „Contarst Cafe” zwłaszcza wśród gdynian stał się wielopłaszczyznowym symbolem ich historii tak i „Szanty dla dzieci” stały się niedzielnym przystankiem gdzie w ciągu kilku chwil można zwrócić się ku wspomnieniom, muzyce i posłuchać jak najmłodsze pokolenie wkracza w szeregi miłośników tego szczególnego miejsca.Pani Ania napisała wiersz, traktujący o szantach dla dzieci:

Szantowa Karuzela

Koszulka w paski, chłopięcy włos
Gitara w rękach, aksamitny głos
Szanty dla dorosłych i szanty dla dzieci
Kiedy śnieg pada i złote słońce świeci

W „Contraście”, nad morzem, przy szklaneczce grzańca
Szanty można pośpiewać, przy szantach potańczyć
A na scenie Pan Jasiu w koszulinie w paski
Opowiada o Magdzie i przygodach żeglarskich

Śpiewa szanty Poręby, raz spkojną, raz skoczną
Dzieci tak zasłuchane, rodzice odpoczną
Kiedy tydzień trudny, mamie, tacie doradź,
Że się na szantach niedzielnych mogą zrelaksować

I gdy już się skończy biesiada żeglarska
Każdy biegnie na obiad do swojego gniazdka
I już planuje następną niedzielę wesołą
Bo szanty dla dzieci są najlepszą szkołą

Aktualizacja 2018.05.20:

Obecnie trwa przerwa wakacyjna i cykl imprez „Szanty dla dzieci” być może będzie wznowiony po sezonie, godzina rozpoczęcia została zmieniona na 11:00 i szanty mają odbywać się w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca

Aktualizacja 2020.09.02:

20 maja 2018 roku po raz ostatni odbyły się „Szanty dla dzieci” w Contrast Cafe. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy brali w nich udział bądź w jakikolwiek inny sposób wspierali trwający od 18 stycznia 2004 roku cykl muzyki na żywo. Staraliśmy się przez ten czas wypełnić misję krzewienia kultury marynistycznej wśród najmłodszych entuzjastów szant. Wierzymy, że te działania pozytywnie zapiszą się w ich pamięci, na tyle, że sami w przyszłości sięgną po tą tradycję by przekazać ją kolejnemu pokoleniu