Pola Nadziei

22 kwietnia 2012 r. (niedziela) w godz.13.00 do 17.00 w Centrum Kultury i Rozrywki GEMINI przy ul. Waszyngtona 21 w Gdyni Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca z Gdyni zorganizowało festyn „Pola Nadziei na Pomorzu”,

Podczas finałuzagrały zespoły SMUGLERS, LOGAN ROUTE, FORMACJA, JOHNY ROGER. Dotatkową atrakcją festynu był pokaz Cheerleaders Asseco Prokom oraz brazylijskiej sztuki walki – ABADA Capoeira Gdynia.

Pola Nadziei

Podczas festynu zostały rozdane nagrody i wyróżnienia dla przedszkolaków biorących udział w konkursie plastycznym „Świąteczna Kartka Wielkanocna”.

Podczas uroczystości można było zdegustować słodkości przygotowane przez uczniów Technikum Hotelarsko -Gastronomicznego w Gdyni oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Leśna. Tego dnia rozdawane były tradycyjnie żonkile – symbol łączności z nieuleczalnie chorymi.

Festyn odbył się pod patronatem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

POLA NADZIEI to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Jego celem jest propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie oraz pozyskanie środków na potrzeby hospicjów.
Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia.

Pod tą wzruszającą nazwą działa program stworzony 57 lat temu, pomagający chorym na raka. Akcja ta przypominać ma nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Co roku – w okolicy 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami w parkach i na skwerkach. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi na tę straszną chorobę. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, odbywa się szeroko zakrojona akcja której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki Hospicyjnej w społeczeństwie. Ofiarodawcy otrzymują za swoje „serce”- kwiat żonkila lub jego symbol.

Kilka filmików z występu zespołu Johny Roger :

Utwór Raggamuffin (Selah Sue) w aranżacji zespołu
Gitara akustyczna i wokal: Michał Jaśkiewicz;
Akordeon: Michał Bączek;
Gitara bsowa: Wojtek Miotke;
Skrzypce: Janusz Piotrkowski;
Nagłośnieniem opiekował się Maciej Hornowski z Trójmiasto DJs Team

Utwór Walking On The Moon (Sting – The Police) w aranżacji zespołu Johny Roger.

Utwór Scandinavian Tunes w interpretacji zespołu Johny Roger.

Utwór Blues o moim morzu (Andrzej Korycki)

Utwór Stand By Me (Ben E. King) w interpretacji zespołu Johny Roger.

Kompozycja instrumentalna

Załoga (Andrzej Korycki) w aranżacji zespołu Johny Roger.