Johny Roger – Otwarta Formacja Muzyczna z Gdyni.
Spis:
Historia:
Skład:
Janusz „JASIU” Piotrkowski (skrzypce, gitara, bodhran, harmonijka, śpiew)
Maciej Łyszkowski (gitara akustyczna)
Adam Kunikowski (akordeon)
Grali w zespole:
Wojtek „Witek” Miotke (gitara basowa, wokal)
Michał Jaśkiewicz (gitara, harmonijka ustna, wokal)
Damian Kunikowski (akordeon, gitara)
Michał Bączek (akordeon)
Darek Wiśniewski (gitara basowa)
Krzysztof Zimmermann (fortepian, akordeon guzikowy, kompozycja)
Andrzej NOWY Nowakowski (gitara akustyczna, harmonijka ustna, mandolina)
Adam Kaźmierczak (gitara basowa, wokal)
Bartek KARAK Wołk-Karaczewski (gitary, harmonijka ustna, wokal)
Prawa autorskie i pokrewne:
Historia
Grupa Johny Roger powstała latem 2002 roku w wyniku trasy promocyjnej po wybrzeżu i południu Polski. Mamy za sobą wcześniejsze doświadczenia w innych zespołach („Connor”, „Antyquariat”, „Na Halsie”, „Wakonda” i wielu innych) co zaowocowało połączeniem różnych, często nietypowych brzmień, krążących jednak wokół tradycyjnego stylu wykonywania muzyki irlandzkiej i szant.
Od początku istnienia znakiem firmowym zespołu stało się umiejętne wykorzystywanie tak charakterystycznej dla tej muzyki atmosfery zabawy i tańca. Najczęstszym dotychczasowym miejscem działalności estradowej są popularne w Trójmieście tawerny i puby. Zespół może się poszczycić udziałami na festiwalach szantowych i folkowych w kraju jak i za granicą (m.in. nagrodą na festiwalu „Grimmich Folk” w 2003r w Niemczech).
Repertuar zespołu „Johny Roger” to oprócz szant – reele i jigi, popularnie wykonywane w Irlandii i Szkocji. Motywy ludowe aranżowane i niejednokrotnie łączone w medleye z szantami, wykonywane są na koncertach w różnych konfiguracjach – często zależnych od nastroju budowanego przez zespół wraz z publicznością. Inspiracje grupa czerpie zarówno z klasyków gatunku, jak i z krajowych grup folkowych, jednak najważniejsze dla rozwoju zespołu były kilkakrotne spotkania z zaprzyjaźnionymi muzykami z Irlandii i Szkocji.
Od roku 2002 w Johny Roger grali Bartek Wołk-Karaczewski (gitara i harmonijka ustna, wokal II), Adam Kaźmierczak (gitara basowa, wokal II). Rok 2005 oprócz częściowej zmiany składu: Tomek Pawlak (gitara, banjo), Zygmunt Zygarlicki (gitara basowa), zaowocował współpracą z zespołami tańca irlandzkiego i celtyckiego „Animus Saltandi”, „Elphin”, „Trebraruna” i „Dealan-de”. Połączenie muzyki i tańca a także organizowanych zabaw w ramach oferty wzbogaciło program stworzony na bazie muzyki folkowej. Rok 2006 to nowi muzycy jak Darek Wiśniewski (gitara basowa), Andrzeja Nowakowskiego (gitara, mandolina i harmonijka ustna), Karolina Sajko (wokal II, bodhran), Krzysztof Zimmermann (akordeon).
We wrześniu 2009r Krzysiu Zimmermann wyjechał na stałe do Szwecji (do Goteborga) i tam realizuje swoje plany kompozytorskie. Od Maja 2010 do zespołu dołączył Michał Jaśkiewicz (gitara, wokal), Wojtek Miotke (gitara basowa) i Michał Bączek (akordeon). Przełomowym wydarzeniem był koncert w Zielonej Górze (19.03.2010) w tawernie Cztery róże dla Lucienne z okazji obchodów dnia Świętego Patryka. Zespół oprócz repertuaru szantowego i folkowego zaczął grać również covery bluesowe, jazzowe, a także utwory muzyki popularnej w folkowych aranżacjach na tradycyjnych instrumentach. Okres pandemii w 2020r spowodował, że do zespołu dołączyli muzycy młodego pokolenia – Adam Kunikowski (akordeon). Obecnie zespół jest na najlepszej drodze do wypracowania własnego oryginalnego stylu.
Janusz „JASIU” Piotrkowski (skrzypce, gitara, bodhran, harmonijka, śpiew)
Urodziłem się 1 grudnia 1970r w Gdyni. W 1997r Ukończyłem Politechnikę Gdańską wydział Elektroniki, broniąc z wynikiem pozytywnym pracę dyplomową pod kierunkiem dr. inż. Marka Wrońskiego z zakresu korekcji cięć rezystorów warstwowych metodą odwzorowań konforemnych w katedrze Automatycznego Projektowania Układów Elektronicznych. Wcześniej w latach 1985-1990 uczęszczałem do Technikum Elektro-Mechanicznego przy Centrum Kształcenia Ustawicznego Mechaników i Elektryków w Gdańsku (C.K.U.M.i E.) na kierunku Elektromechanika Precyzyjna. Po studiach 1,5 roku pracowałem w biurze projektowym Telewizji Kablowej „Vectra” w Gdyni na stanowisku projektanta sieci telewizji kablowych.
Podczas studiów uczestniczyłem w rajdach rowerowych i spływach kajakowych w klubach „Antymoto”, Fify i „Morzkulc” („Harpagan”). Tam przygrywałem swoje pierwsze dźwięki podczas imprez przy wieczornych ogniskach – wtedy głównie na gitarze i harmonijce ustnej a z czasem pojawiły się skrzypce. Grą na skrzypcach zainspirował mnie m.in. Józek Kaniecki, który już wtedy był znanym muzykiem grającym folk. Później odkryłem grupę „Crrantuohill” z południa Polski a wraz z nią całą rzeszę zagranicznych zespołów o podobnym klimacie.
Klub „Kubryk” w Gdyni w okolicach Skweru Kościuszki w owym czasie spełniał rolę przystani do której w każdy piątek przybywała grupa sympatyków szant i piosenki turystycznej. Równolegle W Pubie 41 w czwartki spotykałem się regularnie na jam-sessions z Adamem i Wilczakiem (saksofon, gitara, wokal) i Piotrem Kaliszczukiem (pianino, wokal).
Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych związany był z początkiem klubu „Contrast Cafe” położonego w sąsiedztwie plaży miejskiej w Gdyni.
Tam spotkałem Pawła Grodzkiego (bodhran, gitara, wokal), Sebastiana Czaplińskiego (darabuka, inne instrumenty etniczne), Tomka Chałuszkiewicza (whistle) i Karola Piskorza (gitara) z którymi wspólnie założyliśmy zespół „Connor”. W „Connorze” grałem na skrzypcach i trochę śpiewałem. Przez 3 lata (04.1998-09.2001) wspólnie zdobywaliśmy szlify w dziedzinie muzyki folkowej – głównie irlandzkiej.
Równolegle z działalnością w zespole „Connor” grywałem z wieloma wykonawcami muzyki szantowej: Grzegorzem Tyszkiewiczem (gitara, wokal), Waldkiem Mieczkowskim (gitara, wokal), Krzysztofem Jurkiewiczem (gitara, wokal, harmonijka), Jackiem Jakubowskim (akordeon, gitara, wokal), Kamilem Badziochem (gitara, wokal. harmonijka), Andrzejem Nowakowskim (gitara, wokal, harmonijka), Piotem Słupczyńskim (gitara, wokal), Jarkiem Gawrysiem (gitara, wokal), a także rosyjską muzykę ludową z Walerym Filipowem (gitara, wokal, fletnia Pana, piła śpiewająca) z Eleną Rutkowską (wokal) oraz z Wołodymirem Bilokurem (Bandura, gitara, śpiew).
Latem 2002r realizacja trasy koncertowej z Bartkiem Wołk-Karaczewskim, Adamem Kaźmierczakiem i gościnnie grającym Jarosławem Gawrysiem po południu Polski zaowocowała powstaniem „Formacji Folkowej”.
Z Bartkiem i Adamem spotkałem się już wcześniej, podczs koncertu w wejherowskim W.C.K.-u, grając na skrzypcach z zespołem „Mamoń” o mocnym rockowym brzmieniu.
Z czasem projekt „Formacji Folkowej” przybrał nazwę „Johny Roger” i działał w niezmienionym 3-osobowym składzie do kwietnia 2005r.
Od kwietnia 2005r rozpocząłem współpracę z Tomkiem Pawlakiem (gitara, banjo) z którym przez ponad rok kontynuowałem działalność zespołu. W maju 2006r do zespołu dołączyli Andrzej Nowakowski, Darek Wiśniewski i Krzysztof Zimmermann. Z Darkiem i Krzysiem ukształtował się nowy skład z charakterystycznym folkowym brzmieniem. Od Maja 2010 z powodu wyjazdu na stałę Krzysia Zimmermana do Szwecji rolę Basisty przejął Wojtek Miotke a na gitarze dołączył Michał Jaśkiewicz, który z czasem zaczął również udzielać się wokalnie. Do marca 2020 w różnych składach zespół zagrał przez dwie dekakady średnio 274 wydarzenia rocznie. Przerwa (od października 2020 do czerwca 2021) spowodowana pandemią, zmieniła kolejny raz skład zespołu. Z powodów ekonomicznych niektórzy z wykonawców przebranżowili się, a szeregi formacji zasilił młody wykonawca, który od kilku lat grywał z naszym zespołem – Adam Kunikowski (akordeon). Zespół ten współtworzę i gram w nim do dziś.
Maciej Łyszkowski (gitara akustyczna, gitara basowa)
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, kierunek – politologia.
Na gitarze nauczył grać mnie ojciec – wokalista zespołu „Złote struny” istniejącego w Gdyni w latach 60-tych. Z pośród wielu zespołów w których grałem warto wymienić zespół „Fides” grający muzykę chrześcijańską przy parafii NMP w Gdyni w latach 90-tych. Współpracowałem z muzykami lokalnej sceny rockowej z zespołów m.in. „Brand”, „Vulpequla”, „Ozyr Band”, „Totus Tuus”. W roku 2001 zagrałem na płycie „Pestka” z kuzynem Mirkiem Peszkowskim – współzałożycielem szantowego zespołu „Packet”. Tak zaczęła się moja przygoda z szantami trwająca do dziś. Kiedy Mirek wypływał w morze, grałem gościnnie z Jasiem, którego poznałem podczas wspólnych koncertów. Tak nawiązała się
nasza współpraca, która trwa do dziś i bardzo ją sobie cenię. Dzięki Jasiowi poznałem nowe ciekawe aranże muzyczne oraz resztę zespołu Johny Roger – bardzo sympatycznych i zdolnych muzyków.
Adam Kunikowski (Akordeon)
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi. Cras vel lorem. Etiam pellentesque aliquet tellus. Phasellus pharetra nulla ac diam. Quisque semper justo at risus. Donec venenatis, turpis vel hendrerit interdum, dui ligula ultricies purus, sed posuere libero dui id orci. Nam congue, pede vitae dapibus aliquet, elit magna vulputate arcu, vel tempus metus leo non est. Etiam sit amet lectus quis est congue mollis. Phasellus congue lacus eget neque. Phasellus ornare, ante vitae consectetuer consequat, purus sapien ultricies dolor, et mollis pede metus eget nisi. Praesent sodales velit quis augue. Cras suscipit, urna at aliquam rhoncus, urna quam viverra nisi, in interdum massa nibh nec erat.
Wojtek „Witek” Miotke (gitara basowa, wokal)
Swoją przygodę z graniem na gitarze zacząłem już w szkole podstawowej, inspirowany grą mojego taty zapisałem się do Ogniska Muzycznego w Rumi przy Prywatnej Szkole Muzycznej, gdzie uczęszczam do dziś. Na gitarze basowej zacząłem grać wraz z przystąpieniem do zespołu „Siebie Warci” i po kilku latach oci±gania się w końcu polubiłem ten instrument i zacząłem czerpać przyjemność z grania na nim. Obecnie jestem studentem II roku Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Angaż w zespole Johny Roger stworzył wiele nowych możliwości rozwoju i doskonalenia gry na gitarze basowej. Pozdrawiam i serdecznie zapraszam na nasze koncerty.
Michał Jaśkiewicz (gitara, harmonijka ustna, wokal)
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet.
Damian Kunikowski (akordeon, gitara)
Swoją przygodę z muzyką rozpocząłem w 2000 roku od kształcenia w prywatnej szkole muzycznej w Rumi. Studiuję na Akademii Marynarki Wojennej na wydziale Stosunków Międzynarodowych. Od 2007r gram w zespole „Siebie Warci”, z którym występowałem na wielu festiwalach i wydarzeniach muzycznych w Polsce.
Obecnie mam przyjemność grania z zespołem Johny Roger. Pozdrawiam osoby odwiedzające stronę i zapraszam na nasze koncerty :). Damian kunikowski
Michał Bączek (akordeon)
Przygodę z instrumentem rozpocząłem w wieku 7 lat, za sprawą mojego póĽniejszego nauczyciela pana Bogdana Szymanowskiego. Rok później, będąc jego uczniem, rozpocząłem naukę w PSM I st. im J.S. Bacha w Grajewie. W trakcie nauki udzielałem się w zespole akordeonowym, któremu przewodził pan Bogusław Rząsa. Zespół ten odnosił sukcesy na konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Bardzo miło wspominam tamten okres. Obecnie jestem studentem 3 roku Ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Mimo, że wcześniej mojej przyszłości nie wiązałem z akordeonem, wrócił on do mnie za sprawą angażu w zespole Johny Roger. Praca z chłopakami daje mnóstwo satysfakcji i jest dla mnie dużym wyzwaniem.
Pozdrawiam 😉
Darek Wiśniewski (gitara basowa)
Z wykstałcenia inżynier elektryk. Granie na gitarze basowej zaczynałem jeszcze w latach osiemdziesiątych, jako pierwszy basista działającego do dzisiaj chóru TGD. Wtedy były to tak zwane „Chóry Połączone”, a nazwa „Trzecia Godzina Dnia” – zaczerpnięta z Dziejów Apostolskich, powstała na zjeździe w Malborku około 1987-1988 r, za panowania Andrzeja Tołopiło – ówczesnego dyrektora TGD. W 1992-3 (?) roku 'Nasze pokolenie’ przekazało sprawy organizacyjne i muzyczne chóru w ręce obecnie miłościwie im panujących.
Potem krótka przerwa w wiosłowaniu. Do grania powróciłem dopiero w 1996 roku, rozpoczynając w zespole religijnym „Chwalmy Pana” i jednocześnie w pop-rockowym zespole „Antyquariat GT”. Gdy „Antyquqriat” zwiesił działalność w roku 2001 zagrałem w zespole „Team” i jednocześnie w zespole „Wnuki dinozaurów”. Po rozwiązaniu „Team” był zespół rockowy „Uprush”. Obecnie, od 2005 r współtworzę rock & rollowy zespół „Wakonda” ale z wielką przyjemnością od maja 2006 gram w zespole „Johny Roger”, gdzie muszę wykazać się wielką czujnością i cierpliwością. Okazuje się, że z pozoru proste granie tzw. 'podstawy’ i fundamentalnego pulsu uczy pokory i jednocześnie cieszy.
Krzysztof Zimmermann (fortepian, akordeon guzikowy, kompozycja)
Mój pierwszy bezpośredni kontakt z muzyką miał miejsce we wczesnym dzieciństwie w moim domu, dokładnie w pokoju rodziców, gdzie stało stare rozstrojone pianino. Wraz z Pawłem, jednym z moich starszych braci, przy instrumencie dawaliśmy upust wszystkiemu, czemu mogą dać upust dzieci.
Później była szkoła muzyczna i nauka gry na akordeonie, który bardzo polubiłem. W świat klawiszy, guzików, miecha i nut wprowadził mnie pan Adam Skobrosz, mój pierwszy nauczyciel akordeonu w szkole muzycznej w Starogardzie Gdańskim. Do tego stopnia spodobało mi się granie na akordeonie, że specjalnie w celu dalszego kształcenia w tym kierunku przeniosłem się do Gdańska. Moim następnym nauczycielem był prof. Krzysztof Olczak. Ponieważ jest on także kompozytorem, skorzystałem na naszej współpracy podwójnie, ucząc się oprócz gry na akordeonie również komponowania.
Po ukończeniu liceum zostałem pierwszym studentem kompozycji prof. Olczaka w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Teraz jestem na ostatnim roku studiów. Interesuję się różnymi gatunkami muzyki, oprócz klasyki jazzem, muzyką etniczną i folkiem, muzyką elektroniczną.
Jeszcze będąc w podstawówce zostałem zaproszony do grania muzyki reggae z dużo starszymi kolegami. Zespół nazywał się Jordan i pod tą nazwą działa i koncertuje do dziś. W liceum poznałem przyjaciół grających jazz. Wspólnie stworzyliśmy zespół o nazwie Escape, w którym graliśmy standardy jazzowe i własne kawałki. W składzie zespołu byli m.in. Dominik Fugiel – saxofonista, który jeszcze niedawno regularnie dawał koncerty w gdańskim Cotton Clubie, oraz Sławek Jaskułke, który jest obecnie jednym z najlepszych polskich pianistów jazzowych młodego pokolenia. Pod koniec liceum grałem też w zespole muzyki chrzescijańskiej Chwalmy Pana, który niestety się rozpadł.
Na studiach zacząłem współpracę z zespołem kaszubskiej poezji śpiewanej Kutin, z którym wciąż sporadycznie koncertuje. Całkiem niedawno, bo w czerwcu b.r. basista Johnego Rogera Darek Wiśniewski przyprowadził mnie na próbę. No i gramy razem. Myślę, że to zupełnie wyjątkowy zespół, ja w każdym razie jeszcze w takim nie grałem. Bardzo sobie cenię wspólne granie z Jasiem i Darkiem, a wcześniej również z Nowym, ja w każdym razie jeszcze w takim nie grałem. Bardzo sobie cenię wspólne granie z Jasiem i Darkiem, a wcześniej również z Nowym, atmosferę na koncertach i w zespole. Przy okazji spełnia się moje marzenie grania muzyki folkowej.
Andrzej NOWY Nowakowski (gitara akustyczna, harmonijka ustna, mandolina)
Moje pierwsze kroki muzyczne stawiałem przy ogniskach harcerskich, oj dawno, dawno :] W 1987 roku w szkole średniej, po raz pierwszy wystąpiłem z własnym zespołem „NOWY BULAJ” na scenie muzycznej „BAZUNA”, wtedy to zetknąłem się z o wiele bardziej luĽną formą i klimatem piosenek turystycznych. Jakoś tak dwa lata potem związałem się z formacja „TIMUR I JEGO DRUZYNA”, w którym na gitarze, mandolinie i harmonijce ustnej grywałem szanty, piosenki turystyczne i country. W 1991 roku zespól nagrał swoją pierwsza płytę pt.”900mil” na której wprowadziłem nowatorskie w tym czasie, jak na te klimaty brzmienie przesterowanej gitary elektrycznej. W miedzy czasie zacząłem komponować piosenki by w roku 2005 założyć własny zespól „WAKONDA” o brzmieniu zdecydowanym, impulsywnym, rockowym. Do tej pory jednak zwłaszcza przy ognisku lubię śpiewać piosenki przy akompaniamencie instrumentów akustycznych i niech tak już pozostanie :]
Tomek Pawlak (gitara akustyczna, banjo, wokal)
Swoją przygodę z muzyką rozpocząłem w 1991 roku w zespole „Timur i jego drużyna”.
Wspólnie nagrana płyta „900 mil”. Od 1992 do 1995 „Mechanicy Shanty” i płyta „Zapach Lądu”. W 1996 roku współpraca z zespołem Atlantyda i płyta „Nie Tylko Marko Polo”. W 1996 roku powoli zacząłem żegnać się z muzyka morską i szantami aby w 1996 roku założyć pop-rockową grupę „Antyquariat” (1996-2003). W tak zwanym międzyczasie przez 10 lat prowadziłem zespół Jeruzalem (3 płyty) współpraca z Pawłem Orkiszem płyta „Ballady Kolędowe”.
Od 2003 roku jestem tak zwanym muzykiem niezależnym. Cieszę się bardzo, że mam możliwości grania gościnnie z muzykami z zespołu Johny Roger.
To dla mnie prawdziwa przyjemność i inspiracja artystyczna.
Pozdrawiam serdecznie czytelników tej strony. TOM
Adam Kaźmierczak (gitara basowa, wokal)
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet.
Bartek KARAK Wołk-Karaczewski (gitary, harmonijka ustna, wokal)
Urodziłem się 05.01.1974 w Gdyni. Gram na gitarze od ok 15 lat, jestem samoukiem. Występowałem w zespołach: Mamoń, „Sopot”, „Bąbelki”, „Koszula w kratkę”. Z zespołem „Mamoń” nagrałem płytę „Sito Borowito”, a z „Bąbelkami” płytę „Ludwik S”. Aktualnie poza „Johny Rogerem” gram również w zespołach
„Timur i jego drużyna” oraz „Plastycy”, jednak za największe moje życiowe osiągnięcie uważam zajęcie 5-go miejsca w konkursie wiedzy o pożarnictwie w szkole podstawowej. Niestety mimo tak znaczących sukcesów w tej dziedzinie nie zostałem strażakiem i muszę grać na gitarze.
- Dotyczy strony internetowej johnyroger.com i wszystkich zawartych na niej treści, a takze pokrewnych skopiowanych z moich stron treści umieszczonych m. in. na http://musicaider.com pod hasłem „Johny Roger”
- Niniejszym zaświadczam, że jestem jedynym właścicielem wyłącznych majątkowych praw autorskich do całej treści zawartej na stronach internetowych johnyroger.com, johnyroger.eu, johnyroger.nazwa.pl
Wyrażam zgodę na wykorzystanie wspomnianych utworów na zasadach licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, wersja 3.0 ( http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl )[3]. - Jestem świadomy, że udostępniając tę pracę na wyżej wspomnianej licencji, zgadzam się na jej komercyjne wykorzystanie i modyfikacje w zależności od potrzeb użytkowników.
- Wiem, że autorzy zachowują osobiste prawa autorskie do wspomnianej pracy i że, o ile wyrażają taką wolę, ich autorstwo musi być uznane na zasadach wybranej powyżej licencji. Modyfikacje wprowadzone do pracy nie będą natomiast przypisywane tym autorom.
- Jestem świadomy, że licencja odnosi się tylko do kwestii prawno-autorskich, zastrzegam sobie prawo do podjęcia działań w stosunku do osób wykorzystujących ww. utwór/utwory w sposób sugerujący paszkwil czy zniesławienie oraz w przypadkach naruszania przez takie osoby praw osobistych, praw pokrewnych czy ograniczeń związanych ze znakami towarowymi.
- Przyjmuję do wiadomości, że wyrażonej niniejszym zgody nie mogę cofnąć i że utwory, na wykorzystanie których wyraziłem/am zgodę, mogą być bezterminowo przechowywane w dowolnej formie elektronicznej w projektach Wikimedia.
DATA, IMIĘ i NAZWISKO WŁAŚCICIELA PRAW AUTORSKICH
2018-06-28 JANUSZ PIOTRKOWSKI